7 tipů, co dělat u Bohinjského jezera

Bohinjské jezero, Slovinsko. Foto: Iztok Medja

Největší slovinské jezero si díky poloze v Triglavském národním parku zachovalo svou pravou tvář. Bez turistických příkras tak nabízí větší klid než o dost rušnější Bled, autentickou atmosféru a zároveň nespočet možností výletů za přírodními krásami i místními tradicemi.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Bohinjské jezero ležící v srdci Julských Alp patří spolu se svým okolím k nejkrásnějších oblastem Slovinska. V následujícím článku vám přinášíme konkrétní tipy na zážitky, které stojí za to podniknout v jednom z předních klenotů Triglavského národního parku.

1. Projížďka lodí – stylová plavba s okouzlujícími výhledy

Bohinjské jezero, Slovinsko
Výletní loď na Bohinjském jezeře. Foto: Mediaspeed, Jernej Srebrnič

Plavba výletní lodí po jezeře je bezesporu jednou z nejoblíbenějších aktivit u Bohinjského jezera. Jedná se o původně německé plavidlo z roku 1962 s elektrickým motorem. Během plavby se budete kochat nádhernými pohledy na křišťálově čisté jezero a okolní hory a dozvíte se také zajímavé informace od průvodce.

Loď vyplouvá kousek od kamenného mostu a končí až u kempu Zlatorog, odkud se můžete lodí vrátit zpět. Doporučujeme ale vrátit se z druhého břehu pěšky a spojit tak plavbu s procházkou kolem atraktivnějšího severního břehu jezera, která je dlouhá 8 km.

2. Koupání v jezeře – příjemné osvěžení s kulisou hor

Bohinj, Julské Alpy, Slovinsko. Foto: Andy Aungthwin
Pláž u jezera Bohinj nedaleko kostelu sv. Jana Křtitele. Foto: Andy Aungthwin

Jezero s křišťálově čistou vodou, v níž se zrcadlí okolní hory, láká k vykoupání. V létě má voda kolem příjemných 20 stupňů a vybízí tak k osvěžení. Míst ke koupání je díky nezastavěným břehům spousta. Můžeme doporučit třeba břeh kousek od kostelu sv. Jana Křtitele ve vesničce Ribčev Laz. Hezká pláž je také na druhé straně jezera u kempu Zlatorog ve vesničce Ukanc, u stejnojmenné zastávky výletní lodi.

3. Vodopád Savica – působivé místo s poetickým duchem

Vodopád Savica, Bohinj, Slovinsko. Foto: Jošt Gantar
Vodopád Savica je jedním z nejznámějších a nejkrásnějších ve Slovinsku. Foto: Jošt Gantar

Romantický dvojitý vodopád leží nad horním břehem Bohinjského jezera. Vodopád Savica vyvěrá ze skály napájen vodou z Černého jezera, jednoho ze skupiny sedmi Triglavských jezer. Pod vodopádem vytváří padající voda krásné smaragdové jezírko. Kouzelnou atmosféru místa dokládá také fakt, že učarovalo i nejslavnějšímu slovinskému básníkovi France Prešernovi, který do něj zasadil děj své básně Křest u Savice.

Výlet k vodopádu je nenáročný. Vyrazit k němu můžete od Bohinjského jezera pěšky, odkud je to asi 5 km, nebo je možné autem dojet na parkoviště a pak si jen vyšlápnout několik schodů vedoucích k vodopádu.

4. Lanovkou na Vogel – místo s nejhezčími výhledy na jezero

Lanovka na Vogel a panorama Bohinjského jezera | Foto: Mitja Sodja, Turizem Bohinj

Planina Vogel, v zimě známý skiareál, se v letních měsících stává skvělou volbou pro všechny, kteří neholdují kopcům, nebo cestují s menšími dětmi a zároveň si chtějí dopřát  pohodovou procházku s krásnými výhledy. Na Vogel se totiž můžete nechat již od jezera vyvést lanovkou, do které se vejde 80 lidí.

Lanovkou se dostanete až nahoru, kde se vám hned po výstupu nabídnou dechberoucí výhledy na jezero a vrcholky Julských Alp. Plní sil si pak můžete naplno užít příjemnou procházku plnou obdobných výhledů a vydat se na planinu Zadnji Vogel s volně se pasoucími kravičkami, kde můžete ochutnat místní čerstvé sýry a jiné mléčné výrobky. Vedle nenáročných výletů je ale Vogel také skvělým výchozím bodem pro delší a náročnější horské túry.

5. Korita Mostnice – údolí nespoutané říčky a majestátní vodopád

Mostnica, Slovinsko
Soutěska Mostnica

Soutěsku Korita Mostnice najdete nad vesnicí Stara Fužina a výlet k ní jednoznačně doporučujeme. Půvabnou soutěsku vyhloubila bystřina Mostnice, která na několika místech vytváří divoké peřeje a malebné tůňky. Přes říčku dnes vede několik mostů a je lemována zajímavými skalními útvary. Nejznámější je skála zvaná Slůně připomínající tvarem hlavu slona s chobotem.

Pokud budete mít dost sil, doporučujeme pokračovat dál na konec údolí, kam se přes idylickou planinu Voje s pasoucími se kravičkami dostanete až k vodopádu Mostnice. Pohled na úctyhodný 21 metrů vysoký vodopád vám bude zaslouženou odměnou stejně jako občerstvení v některé z turistických chat na planině Voje.

6. Muzeum pastevců a lidového života – poznejte starý život na Bohinji i sýrařskou tradici

Oplenova hiša, Bohinj, Slovinsko
Muzeum lidového života Oplenova hiša u Bohinjského jezera. Zdroj: Joža Mihelič, Bohinj

Pokud počasí zrovna nepřeje výletům do přírody, vydejte se prozkoumat bohinjskou historii, kulturu a tradice. S životem pastevců a oblíbenou bohinjskou tradicí – výrobou sýrů, se seznámíte v Planšarski muzej ve Staré Fužině.

Ve vesnici Studor si můžete prohlédnout tradiční lidovou architekturu. V místním muzeu lidového života Oplenova hiša zase poznáte, jak se na Bohinji bydlelo za starých časů. Muzeum sídlí v původním zachovalém horském stavení.

7. Bohinjský sýr – ochutnejte místní tradici

Planina Zadnji Vogel s vyhlášenou sýrárnou | Foto: Sirarna Zadnji Vogel

U Bohinje byste neměli vynechat ani jednu z největších a nejoblíbenějších tradic, kterou je sýrařství. Ochutnat místní sýry můžete v Bohinjské sýrárně ve vesnici Srednja vas a pokud vám zachutnají, můžete si je nakoupit v místní prodejně. Sýry z mléka od místních kraviček můžete ochutnat také přímo na horských planinách. Vyhlášená sýrárna je v horské chatě na planině Zadnji Vogel.

Bohinj a jeho okolí vábí milovníky nedotčené horské přírody a všechny, kteří upřednostňují na dovolené klid a aktivní odpočinek v náruči přírody. Jezero nabízí nespočet možností zajímavých výletů a zážitků jako málokteré místo. Přesvědčte se na vlastní kůži a nechte se naším článkem inspirovat k návštěvě jednoho z nejkrásnějších koutů slovinských hor.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.