6 tipů na zážitky, které nesmíte vynechat na Bledu

Bled, Slovinsko

Kdo byl ve Slovinsku a nenavštívil proslulé jezero Bled, jako by nebyl. Ledovcové jezero a uprostřed něj ikonický ostrůvek s malebným kostelíkem je jednou z nejoblíbenějších a nejčastěji vídaných slovinských scenérií.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Jezero Bled nacházející se ve stejnojmenném městečku ovládá žebříčky nejnavštěvovanějších míst ve Slovinsku a není se čemu divit. V následujícím článku jsme pro vás vybrali šest tipů, co můžete na Bledu a v jeho okolí podniknout.

1. Vyjížďka lodí na Bledský ostrov

Návštěva malého ostrůvku uprostřed jezera je jednou z nejoblíbenějších turistických aktivit. Způsoby, jak se na ostrov dopravit, jsou hned tři. Můžete zvolit linkovou loď, svézt se tradiční „pletnou“, což je malý zastřešený dřevěný člun převážející návštěvníky již po několik staletí, nebo si půjčit veslici.

Na ostrově se po zdolání 99 kamenných schodů ocitnete před barokním kostelem, na jehož místě dříve stál chrám zasvěcený slovanské bohyni lásky Živě. Současný kostel Nanebevzetí Panny Marie ukrývá kostelní zvon darovaný papežem a pojí se k němu hned několik legend. Při návštěvě si můžete na zvon sami zazvonit a dle legendy se vám tak splní vaše přání.

Pletny, Bled, Slovinsko
Na Bledský ostrov se můžete svéz tradiční loďkou zvanou „pletna“. Turisty tu vozí už po staletí.

2. Prohlídka středověkého Bledského hradu

Nad jezerem se na strmé skále tyčí Bledský hrad, ze kterého se nabízí úžasný výhled na jezero obklopené mohutnými horami. Zájemci o historii si přijdou na své v barokní části hradu, kde se nachází muzeum věnované historii místní kultury bydlení, najdete tam také archeologické nálezy i bohatou sbírku různých historických zbraní. V hradním sklepě si můžete vyzkoušet, jak se lahvuje víno. Za návštěvu stojí také kaple s úchvatnou freskovou výzdobou. Z terasy můžete vidět za dobré viditelnosti zasněžené vrcholky Julských Alp, a to je panečku nádhera.

Bledský hrad, Bled, Slovinsko
Na Bledském hradě zažijete středověkou atmosféru a na terase vás čekají úchvatné výhledy.

3. Koupání v křišťálově čisté vodě jezera

Bledské jezero a jeho krásně čistá voda ke koupání přímo vybízí. Nejznámější místo k tomu určené je Grajsko kopališče, nacházející se na severním břehu pod hradem. Je to ideální místo pro relaxaci s dětmi, které si tu užijí řadu atrakcí, mezi nimiž nechybí tobogány, trampolína, skokanské prkno, houpačky a tak dále. Další možností jsou pláže lemující celý obvod jezera, například oblázková pláž u campingu Bled v zátoce Velika Zaka, kde si můžete půjčit i paddleboard.

Bled, Julské Alpy, Slovinsko
Vykoupat se můžete na několika místech jezera. Nejhezčí je pláž u Campingu Bled v zátoce Velika Zaka. Půjčit si tu můžete i paddleboard.

4. Vycházka kolem jezera

Nenáročný okruh kolem jezera Bled dlouhý 6 km nabízí působivé výhledy na veškeré ikonické objekty této destinace – hrad, ostrůvek a jezero s plujícími loďkami i labutěmi. Při procházce po oblíbené stezce můžete téměř na každém kroku vlézt do průzračného jezera a osvěžit se.

Součástí okruhu je promenáda s hotely a kavárnami. Nabízí se tedy možnost zastavit se v některé z nich a s výhledem na jezero a Julské Alpy ochutnat třeba místní tradiční dezert Kremna rezina. Kromě turistické části s promenádou vede stezka také klidnějšími oblastmi, kde si můžete vychutnat kouzlo tohoto místa ve větším soukromí.

Stezka kolem jezera, Bled, Slovinsko
Podél celého jezera vede 6 km dlouhá stezka. Když se vzdálíte z hlavní promenády, čeká vás krásná příroda.

5. Vintgar – pohádková soutěska

Nedaleko městečka Bled se nachází velké slovinské lákadlo – soutěska Vintgar. Z Bledu sem můžete dojít i po svých nebo na kole přes obec Podhom (kola pak můžete nechat u vchodu do soutěsky). Soutěsku vytvořila řeka Radovna a povedla se jí natolik, že se jedná o jednu z nejkrásnějších slovinských scenérií vůbec.

Soutěskou dlouhou 1,6 km a místy až 250 metrů hlubokou vedou dřevěné chodníčky a můstky, které zajišťují příjemnou procházku plnou skvostných výhledů. Na konci naučné stezky, vedoucí po celé délce soutěsky, na vás čeká třešnička na dortu v podobě téměř 16 metrů vysokého vodopádu Šum. Abyste si ho mohli prohlédnout, musíte k němu sestoupit po delším schodišti.

Vintgar, Bled, Slovinsko
Vintgar je jedna z nejkrásnějších soutěsek ve Slovinsku. Na konci vás čeká krásný vodopád.

6. Radovljica – za historií, suvenýry i čokoládou

Středověké městečko Radovljica, ležící 7 km od Bledu, jednoznačně stojí za návštěvu. Najdete tu jedno z nejzachovalejších a vůbec nejkrásnějších náměstí v zemi, vychutnat si tak můžete atmosféru a architekturu středověku, renesance a baroka. Kromě toho můžete navštívit muzeum a prodejnu perníku, různé obchůdky se slovinskými výrobky a nakoupit svým blízkým nebo sobě na památku kousek Slovinska. Návštěvu by neměli vynechat milovníci čokolády, každoročně v dubnu se tu totiž již tradičně koná festival čokolády.

Radovljica, Slovinsko
Radovljica leží jen 7 km od Bledu a pyšní se jedním z nejkrásnějších náměstí ve Slovinsku.

Městečko Bled s proslulým jezerem je skutečným turistickým rájem, který by rozhodně neměl chybět v plánech žádného cestovatele. Atraktivita místa sem láká velké množství turistů, a tak zatněte zuby, pokud nejste příznivci zalidněných míst. Možností vyžití a zajímavých výletů do okolí je tu ale nespočet, takže si tu své místečko dokáže najít každý.

Kde se u Bledu ubytovat? Podívejte se na naši nabídku ubytování.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.