6 důvodů, proč vyrazit na lyže do Slovinska

Lyžařské středisko Vogel, Triglavský národní park, Slovinsko

Přemýšlíte, kam vyrazit na lyže? Slovinsko je zemí menších skiareálů obklopených krásnou krajinou Julských Alp. Proč stojí za to, vydat se na lyže právě do Slovinska? Čtěte níže.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

1. Méně lidí – pohodové lyžování s porcí slovinské pohostinnosti

Skiareál Vogel, Bohinjské jezero, Slovinsko. Foto: Bohinj
Skiareál Vogel je vysokohorským střediskem s kvalitními lyžařskými podmínky trvajícími dlouho do jara. Foto: Bohinj

Hektická lyžařská střediska, kde je hlava na hlavě, nejsou nic pro vás? Jeďte na lyže do Slovinska. Julské Alpy na severu země nabízí skvělou alternativu k rušným alpským střediskům jaké najdete ve Francii či Rakousku. Charakter slovinských hor podmiňuje velikost skiareálů, které jsou tak převážně menší, a tudíž méně známé. Střediska tak nepraskají ve švech a díky tomu mohou nabídnout pohodové lyžování a kvalitně upravené svahy s dostatkem prostoru. 

Šenkova domačija, Jezersko, Slovinsko
Tradiční slovinské horské pokrmy. Zdroj: Šenkova domačija

Pokud je vám slovinská kultura blízká tak jako nám, zajisté se sem vydejte na lyže, protože jí ve zdejších skiareálech budete plně obklopeni. Slovinci si zakládají na poctivosti, kvalitě nabízených služeb a přátelském přístupu. V pauze mezi lyžováním si tu pochutnáte na tradičních slovinských pokrmech. Navíc si tu na rozdíl od jiných zemí v pohodě vystačíte s češtinou, která je slovinštině příbuzná.

2. Menší skiareály s rodinnou atmosférou

Lyžařský areál Cerkno, Slovinsko
Svahy skiareálu Cerkno jsou ideální pro rodinné lyžování.

Dáváte přednost menším ale autentickým skiareálům před těmi velkými a neosobními? Pak si ve Slovinsku přijdete na své. Nečekejte desítky kilometrů náročných sjezdových tratí, převažují spíše mírnější svahy a milé prostředí s domáckou atmosférou, která je pro Slovince příznačná. Z pestré nabídky skiareálů si ale zajisté vyberou také zkušení lyžaři.

Lyžařský areál Kranjska Gora, Slovinsko. Foto: Arhiv Turizem Kranjska Gora
Skiareál Kranjska Gora s rozmanitými sjezdovkami. Foto: Arhiv Turizem Kranjska Gora

Menší autentická střediska s nabídkou pohodového lyžování jsou tak ideální pro rodiny s dětmi, začátečníky i všechny, kteří si nejsou na prudkých svazích jisti v kramflecích. Na lyže do Slovinska se tak mohou vydat všechny generace. Můžete sem bez obav vyrazit s dětmi i prarodiči, kteří si z kilometrů sjezdovek různých obtížností zajisté vyberou.

Stezka v korunách stromů, Rogla, Slovinsko
Stezka v korunách stromů na Rogle | Foto: Pot med krošnjami Pohorje

Příkladem takového místa je skiareál Kranjska Gora s širokými mírnými svahy pro děti a začátečníky, ale i sjezdovkami, na nichž se odehrávají mezinárodní závody Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Různorodé sjezdovky pro začínající, rekreační i zdatné lyžaře najdete také ve skiareálu Rogla, kde se děti navíc mohou podívat do volnočasového parku s dřevěnou vesničkou a velkým lákadlem je také stezka v korunách stromů.

3. Blízko do termálů – zasloužené hýčkání po dni na svahu

Terme Zreče, Slovinsko. Foto: Terme Zreče
Termální lázně Zreče najdete ve východoslovinském pohoří Pohorje, nedaleko lyžařského areálu Rogla. Foto: Terme Zreče

Slovinci si rádi po lyžování dopřejí zasloužený relax v hřejivých termálních bazénech či ve wellness. Blízko některých skiareálů tak najdete špičkové termální lázně, kde se budete moci po celém dni venku oddat odpočinku. Na tento příjemný bonus po lyžování na slovinských svazích se můžete těšit třeba ve skiareálu Rogla, který leží blízko termálů Zreče. Mezi lázněmi a skiareálem dokonce jezdí zdarma skibus. Do termálního bazénu se můžete po lyžování ponořit také ve skiareálu Cerkno, nebo v rodinném lyžařském středisku Golte.

Hotel Špik, Kranjska Gora, Slovinsko
Vodní svět v Hotelu Špik u skiareálu Kranjska Gora.

Pokud zrovna nejsou poblíž termály, spousta hotelů ve slovinských skiareálech nabízí také své vlastní bazény a/nebo bohaté wellness. Jejich seznam najdete v našem článku.

4. Blízko slovinských měst – ze svahu na výlet do Lublaně nebo Celje

Lyžařský areál Krvavec, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Lyžařské středisko Krvavec leží jen 25 km od Lublaně. Lanovky vás vyvezou téměř do 2 000 m n. m.

Vydejte se do Slovinska na lyže a poznejte i kus slovinské historie. Lyžování totiž můžete pohodlně spojit i s poznáváním slovinské historie a kultury, a to při návštěvě zdejších krásných měst. Řada skiareálů se nachází jen co by kamenem dohodil od velkých měst s dochovaným historickým jádrem. Do hlavní slovinské metropole Lublaň je to kousek ze skiareálu Krvavec, kam se můžete zastavit po cestě, nebo návštěvou hlavního města proložit svůj lyžařský pobyt.

Bled, Slovinsko
Ze skiareálu Vogel to je blízko k nádhernému jezeru Bled. Foto: Franci Ferjan

Ze střediska Vogel to je zase blízko k pohádkovému Bledu – oblíbenému jezeru a stejnojmennému městečku.  Ze skiareálů Rogla a Golte můžete vyrazit na výlet do krásného historického městečka Celje, kterému dominuje hrad, jenž byl největší slovinskou pevností.

5. Nádherná příroda a dechberoucí panoramata

Skiareál Golte, Slovinsko, Foto: Jošt Gantar
Skiareál Golte se skvěle upravenými sjezdovými tratěmi a panoramatickými výhledy.

Pokud si při lyžování rádi vychutnáváte panoramatické výhledy na okolní vrcholy a údolí, pak budete na slovinských svazích spokojeni. I když jsou slovinské Alpy nižší než v jiných tradičních alpských střediscích, o oslnivé výhledy na sněhem pocukrované zalesněné i skalnatější svahy a údolí s jezery nepřijdete. Krásnou podívanou nabízí třeba skiareál Golte v Kamnicko-Savinjských Alpách.

Hotel Rogla, Zreče, Slovinsko
Hotel Rogla na vrcholu stejnojmenného skiareálu.

Většina skiareálů leží v Triglavském národním parku a v zimě si tak odkud můžete užívat výhledy na ty největší slovinské pecky. Samozřejmě když se poštěstí a je slunečné počasí s dobrou viditelností. Například jezero Bohinj budete mít při lyžování jako na dlani ve skiareálu Vogel, který se vypíná přímo nad ním. Ve středisku Rogla si zase krásné výhledy můžete užívat již při pohledu z okna, jelikož většina ubytování je umístěná přímo na vrcholu skiareálu.

6. Zábava i bez lyžování

Rogla, Slovinsko. Foto: Iztok Medja
Upravené stopy vedoucí krásnou přírodou najdete v okolí skiareálu Rogla. Foto: Iztok Medja

Chcete dát svým nohám od lyžáků chvíli pauzu nebo někdo z rodiny nelyžuje vůbec? Ve zdejších skiareálech můžete vyzkoušet spoustu dalších zimních aktivit. Vydat se do sněhobílé krajiny na sněžnicích, vyzkoušet skialpy, sjet večer sjezdovku na saních nebo vyrazit na běžky.

U skiareálů je spousta běžkařských tras, které vedou lesem, loukami a horskými planinami. Běžkařský ráj najdete v okolí skiareálu Kranjska Gora i u střediska Vogel v okolí Bohinjského jezera, kde se nachází známá horská plošina Pokljuka – místo konání Světového poháru v biatlonu.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Kristýna Kousalíková

Kristýna Kousalíková

Pozorná cestovatelka, která si při cestování vychutnává jedinečnou atmosféru místa a pokouší se ji alespoň trochu zachytit foťákem. Nejlepší cesta je pro ni kombinace poklidné přírody a potulování se městem s pozorováním okolního dění z kaváren a zahrádek.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.