5 důvodů proč navštívit Bledský hrad

Bledský hrad, Slovinsko

Bledský hrad tyčící se nad smaragdovým jezerem je ikonou Slovinska. Na 139 metrů vysoké skále se dodnes zachovala barokní budova hradu, kaple z 16. století a opevnění. Z Bledského hradu spatříte ty nejkrásněšjí výhledy na jezero Bled i celou oblast horního Gorenjska.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

Bled spolu s ostrovem uprostřed jezera a hradem na vysoké skále je nejkouzelnějším místem Slovinska. V minulosti byl často opěvován umělci – nejslavnější slovinský básník France Prešeren mu přisoudil přízvisko „podoba ráje“. A tento ráj nejlépe spatříte, když vystoupáte na Bledský hrad.

1. Nejkrásnější výhledy na jezero Bled i celé horní Goreňsko

Střední terasa Bledského hradu, Bled, Slovinsko
Překrásné výhledy na jezero Bled a okolí se otevírají již z prostřední terasy hradu. Foto: Zavod za kulturo Bled

Sotva vystoupáte k hradu, doslova vám vyrazí dech překrásné výhledy. První ochutnávka se vám naskytne už na spodním nádvoří a dále na střední terase, odkud se rozhlédnete přes celé jezero. Ještě lépe zapůsobí horní terasa hradu s hlavním nádvořím. Vysoké okolní hory i rozlehlou oblast horního Goreňska pak nejlépe spatříte z hradní věže, kde jsou představena místa, která z věže můžete vidět.

2. Fresky v nejvzácnější části hradu – hradní kapli

Bledský hrad, Bled, Slovinsko
Kaple pochází z 16. století a skrývá prastaré fresky vyprávějící o historii hradu. Foto: Zavod za kulturo Bled

Nejvzácnější památkou Bledského hradu je kaple pocházející z 16. století. Zasvěcena je brixenským biskupům sv. Albuinovi a sv. Ingenuinovi. V kapli si můžete prohlédnout překrásné fresky. Freska dochovaná u oltáře zobrazuje německého krále Jindřicha II. s manželkou Kunhutou, který panství v roce 1004 brixenskému biskupství daroval. V kapli se dodnes konají mše.

3. Muzeum o historii Bledu a životě v jeho okolí

Bledský hrad, muzeum, Slovinsko
Muzeum na Bledském hradě si můžete projít s audioprůvodcem v češtině. Foto: Zavod za kulturo Bled

V barokní části hradu stojí za prohlídku bohaté muzeum o historii Bledu. Můžete si jej projít dokonce s audioprůvodcem v češtině a dozvíte se spoustu zajímavostí také o okolní přírodě, prostém životě místních obyvatel, řemeslech apod. Nejvzácnějším exemplářem muzea je sponka ve tvaru páva pocházející z 6. století.

U vchodu do muzea si všimněte keře vinné révy. Není to jen tak obyčejné víno, ale potomek nejstarší révy světa, která roste ve slovinském Mariboru. Na Bledském hradě byla tato réva vysazena roku 2011 při příležitosti oslav 1000letého výročí hradu.

4. Arnold Rikli – kdo byl průkopník bledského turismu

Arnold Rikli, Bled, Slovinsko
V pamětní síni švýcarského lékaře Arnolda Rikliho se dozvíte o zakladateli bledského lázeňství. Foto: Zavod za kulturo Bled

Na Bledském hradu je věnována pamětní místnost také zakladateli bledského lázeňství a průkopníkovi turistického ruchu na Bledu – Arnoldu Riklimu. Rikli byl švýcarský lékař, který na Bled přišel v roce 1855 a založil zde první přírodní lázně. Jeho léčebná metoda využívala diety, pobyt v přírodě, koupele, vegetariánství, nudismus a masáže. Na Bledu vystavěl první koupaliště, síť vycházkových stezek a rekreční areál.

Díky Arnoldu Riklimu, který byl ve své době jedním z nejznámnějších přírodních léčitelů, na Bled zavítalo mnoho zámožných osobností. Od druhé poloviny 19. století se díky němu probudil na Bledu turistický ruch.

5. Zážitky a suvenýry z hradní kovárny, tiskárny a sklípku

Hradní tiskárna, Bled, Slovinsko
Z hradní tiskárny si můžete jako suvenýr odnést na knihtisku vlastnoručně vytištenou listinu. Foto: Zavod za kulturo Bled

Zpestřením na Bledském hradě, které je vděčné také pro rodiny s dětmi, je hradní tiskárna a vinný sklípek. Zjistíte zde něco málo o řemeslech a můžete si navíc vytisknout vlastní listinu na knihtisku nebo naplnit a zazátkovat vlastní lahev vína.

Bledský hrad, Slovinsko
Na spodním nádvoří hradu si můžete posedět v kavárně s krásným výhledem. Foto: Zavod za kulturo Bled

Na hradě se můžete také občerstvit v hradní kavárně nebo ve vyhlášené luxusní hradní restauraci, která si zakládá na tradičních slovinských pokrmech, které obohacuje o prvky moderní gastronomie.

O Bledský hrad se dnes stará Zavod za kulturo Bled, díky čemuž se těší velmi kvalitním expozicím a výborné památkové péči. Vystoupejte na hradní vrch nad jezerem Bled a užijte si překrásné výhledy i historickou atosféru jednoho z nejdéle osídlených míst Slovinska.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte cíl své příští dovolené

S výběrem vám pomůžeme!

177 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.