12 nejžhavějších instagramových míst ve Slovinsku

Tartiniho náměstí, Piran, Slovinsko

Slovinsko je zemí, ve které si každý najde to svoje – horské túry, jeskyně, historická města, průzračná jezera a dokonce i moře! Není divu, že je tato země cílem mnoha dobrodruhů a nadšenců do fotografování. Top dvanáctku těch nejfotografovanějších instagramových míst jsme si pro vás připravili v následujícím článku!

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

12. Predjama – legendami ověnčený jeskynní hrad

Kousek od italských hranic se nachází unikátní hrad, který tu stojí již 700 let. To by ale ještě nebylo nic tak neobvyklého. Predjamský hrad je ovšem vestavěný do 123 m vysoké skály, která ho po staletí bránila před nepřáteli. Celá tato fascinující scenérie vytváří vysoce atraktivní místo pro všechny fotografy, ale také pro milovníky mystických míst, ke kterým se váží různé legendy.

Více o místě zjistíte v článku o hradu Predjama.

Predjama, Slovinsko
Predjamský hrad. Foto: Alan Kosmač, Sidarta d.o.o.

11. Postojna – do jeskyně za lidskou rybou

Další libůstka pro milovníky magických jeskynních systémů. Postojnské jeskyně jsou se svou délkou přes 24 km sice až druhým nejdelším jeskynním komplexem ve Slovinsku, to jim ale v žádném případě neubírá na atraktivitě. Jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Jedním z největších lákadel je endemická lidská ryba alias macerát jeskynní, který svým vzhledem připomíná podivuhodného vodního dráčka.

Více naleznete v článku o jeskyni Postojna.

Postojna jeskyně, Slovinsko, Foto: Postojnska jama
Jeskyně Postojna. | Foto: Postojnska jama

10. Velika Planina – krajina jako z Pána Prstenů

Kouzelné pastýřské domečky zasazené v nádherné krajině s výhledem na vrcholky Alp. Tak by se dala zjednodušeně popsat Velika Planina – jedna z mála dochovaných horských původních pasteveckých osad v Evropě. Zelené kopečky s roztomilými domky připomínají Hobitín z Pána Prstenů.

O tomto fascinujícím místě se dočtete v samostatném článku Velika Planina.

Velika Planina, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko
Velika Planina. | Foto: Archiv ObjevujSlovinsko

9. Vršič – nejvýše položené silniční sedlo

Horský průsmyk – místo, z kterého se vám otevírají ty nejpůsobivější výhledy na Julské Alpy. Charakteristická klikatá a strmá silnice pochází z roku 1915, kdy ji vybudovali ruští zajatci rakousko-uherské armády. Nyní místo slouží jako výchozí bod pro různé výlety do oblasti Julských Alp.

Více o sedle a jeho okolí zjistíte v článku o obci Kranjska Gora.

Vršič, Julské Alpy, Slovinsko
Do údolí Soči se dostanete přes sedlo Vršič. Cesta je zážitkem pro motoristy a nabízí krásné výhledy. | Foto: Deposit Photos

8. Ptuj – město, které toho hodně pamatuje

Malé město s bohatou historií sahající až k předřímským dobám. Dějiny tohoto malebného městečka jsou zaznamenány nejen v místním muzeu, ale svůj punc zanechaly také v architektuře a památkách. Dodatečný šmak dodává městu protékající řeka Dráva a přilehlé termální lázně.

Bližší informace o tomto krásném městečku se dočtete v článku o Ptuji.

Ptuj, Slovinsko
Nejstarším slovinským městečkem je Ptuj s krásnými starými uličkami, hradem nad městem a uměleckou atmosféru.

7. Triglavský národní park – nejvyšší pohoří Slovinska

Každý výšlap v Triglavském národním parku v Julských Alpách nabízí nespočet příležitostí k vytvoření dechberoucích fotek, které vás později přenesou do atmosféry, za jaké vznikaly. Výstup na Triglav vás doslova zahřeje na těle i u srdce. Rozjímání nad panoramatickými výhledy při výšlapu na Triglav je jednoznačným „must do“ při návštěvě této země.

Více o slovinské části Julských Alp zjistíte v článku o Triglavském národním parku.

Triglavský národní park, Slovinsko
V Triglavském národním parku najdete řadu krásných jezer. Nejkrásnějším údolím je Dolina Triglavských jezer.

6. Koper – přístav se skrytým kouzlem

Pod slupkou průmyslového města se skrývá romantické pobřežní městečko s historickým duchem a středomořským vzhledem. Úzké uličky s kavárnami, obchůdky, náměstí Carpacciov Trg se sloupem svatého Justina, Prétorský palác, Ponteho fontána a mnoho dalšího nabízí tento největší slovinský přístav.

Více o městě se dočtete v samostatném článku o Koperu.

Koper, Slovinsko
Město Koper je největším slovinským přístavem. Na první pohled průmyslové město však skrývá krásné historické centrum. | Foto: Deposit Photos

5. Bohinjské jezero – malý kousek Skándinávie

Spousta nadšených fotografů by jistě souhlasila s tím, že kombinace jezera, skalnatých hor a lesů vytváří dohromady naprosto dokonalou kompozici. Bohinjské jezero, které je součástí Triglavského národního parku, nabízí krásnou podívanou na ledovcové jezero, za kterou nemusíte jezdit do Norska. Malý zlomek podobně okouzlující přírody skrývá i Slovinsko.

Přečtěte si celý článek o Bohinjském jezeře.

Bohinjské jezero, Julské Alpy, Slovinsko
Bohinjské jezero v Julských Alpách. | Foto: Archiv ObjevujSlovinsko.cz

4. Maribor – město, kde víno teče proudem

Nemálo vinařských nadšenců do tohoto slovinského města každoročně zavítá za raritou vinařství, kterou je nejstarší keř vinné révy na světě. Byl zde údajně vysazen před více než 400 lety. I když je Maribor bezesporu proslavený zejména vínem a vinnými sklepy, nabízí toho k vidění mnohem více – Mariborský hrad, kavárny s výhledem na řeku Drávu, jedny z nejlepších restaurací Slovinska nebo piknik v městském parku.

Pokud chcete zjistit více o druhém největším městě Slovinska, přečtěte si celý článek o Mariboru.

Maribor, Slovinsko. Foto: Matej Vranič, STO
Maribor je druhým největším městem Slovinska. Vyznačuje se studentskou atmosférou a láká na nejstarší révu světa. Foto: Matej Vranič, STO

3. Piran – slovinské Benátky

Přímořské městečko s kruhovým náměstím a malebnými uličkami, které na vás dýchnou atmosférou časů minulých. Vnímavý cestovatel si možná všimne podobnosti s jistým italským městem – krásnými Benátkami, a to kvůli typické benátské architektuře. Město totiž vystavěli Italové a od 13. století Piran opět spadal pod Benátskou nadvládu.

Co vše najdete v nejkrásnějším městě slovinského pobřeží, zjistíte v článku o Piranu.

Piran, Slovinsko
Pohled na starobylé město Piran.

2. Bled – nejnavštěvovanější slovinské jezero

Úchvatný panoramatický výhled nabízí jezero Bled ve všech obměnách během všech čtyř ročních období. Nejnavštěvovanější turistická destinace se pyšní také bohatou historií sahající až do doby kamenné, kdy se zde usadili první lidé.

Více o tomto slovinském kousku ráje se dozvíte na samostané stránce jezera Bled.

Bled, Julské Alpy, Slovinsko
Ostrov na jezeře Bled, kam se můžete dopravit loďkou. | Foto: Deposit Photos

1. Lublaň – charismatické město

A nejfotografovanější místo ve Slovinsku na Instagramu vyhrává zcela oprávněně jeho hlavní město Lublaň. Ač se město řadí mezi jedno z nejmenších hlavních měst v Evropě, neubírá mu to ani trochu na jeho kouzlu. Svůj podíl na tom má bezpochyby jeho více než dvoutisíciletá historie. Tato historie stvořila Staré město, jímž protéká řeka Lublanice, hradní komplex z 16. století, Dračí most nebo hlavní náměstí Prešernov trg a mnoho dalších úchvatných míst.

Přečtěte si o tom v celém článku o Lublani.

Termín Plečnikova Lublaň odkazuje neodmyslitelnému vlivu, který architekt na podobu hlavního města během svého působení měl. | Foto: Deposit Photos

Slovinsko je země, která v sobě skrývá opravdu mnoho nádherných míst, na kterých se vyřádí nejen profesionálové, ale i amatérští fotografové, kteří rádi přidávají své úlovky na Instagram.

Sledujte náš Instagram.

S výběrem, kam se ve Slovinsku vydat, vám pomůže náš Premium průvodce. Najdete v něm plány dovolených v nejoblíbenějších oblastech Slovinska, trasy výletů i horských treků. Získáte také tipy, jaké si koupit lokální produkty a slevy na vstupy do památek, se kterými ušetříte až 2 500 Kč.

Najděte své vysněné ubytování ve Slovinsku❤️

S výběrem vám pomůžeme!

178 prověřených ubytování
Férové ceny bez navýšení
Profi péče o zákazníky
Premium průvodce k rezervaci zdarma, se kterým ušetříte až 2 500 Kč na vstupném
Vyberte si ubytování

O autorovi

Eliška Bernardová

Eliška Bernardová

Vystudovala slovinštinu a věnuje se objevování slovinské kultury, literatury a místní přírody a zajímavých míst. Vyhledává pro vás zajímavé destinace a mapuje je při svých cestách. Kromě cestování po Slovinsku překládá ze slovinštiny.

Komentáře

    Přidat komentář

    Odeslání komentáře souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.